Blog image

A 485/2020. Kormányrendelet szerint utoljára még 2021. május hónapra igénybe vehetők a veszélyhelyzeti adókedvezmények. A májusi szabályok eltérnek az előző két havitól, csak szűkebb körben, a 2021. február hónapban is kedvezményre jogosultak vehetik igénybe a könnyítéseket.

1. Tevékenységi körök

A 485/2020. Kormányrendelet 2021. március és április hónapokban összesen ötvenhat tevékenységi kört határozott meg, amely után járt az adókedvezmény. E bővebb körbe azok a vállalkozások tartoztak, amelyeket érintett az üzletek bezárása, így például a ruházat vagy az iparcikk kiskereskedelem, a javító szolgáltatásokat végző vállalkozások.
Tekintettel arra, hogy májusban már ezek az üzletek nyitva tarthattak, így ebben a hónapban csak a rendeletben eredetileg is meghatározott huszonöt tevékenységi kör jogosít az adókedvezményre. 2021. május hónapban tehát csak a vendéglátáshoz, szálláshely-szolgáltatáshoz, sporthoz és szórakoztatáshoz kapcsolódó, a rendeletben tételesen meghatározott TEÁOR-számok szerinti tényleges főtevékenység alapján vehető igénybe az adókedvezmény.
Bérprogramjaink a számfejtett cég törzsadatában megadott TEÁOR-számokat figyelik, és májusban csak a rendelet 5. § 1-25. pontjai szerinti tevékenységek esetén számolnak adókedvezményt.

2. Vállalkozók utáni kedvezmény

Az egyéni és társas vállalkozók után kizárólag 2021. március és április hónapokban járt az adókönnyítés. A 485/2020. Kormányrendelet szerint 2020. november - 2021. február, illetve 2021. májusban az egyéni és társas vállalkozók után nem jár a kedvezmény.

3. Kisadózó vállalkozások tételes adója

A 485/2020. Kormányrendelet szerinti kedvezmény egyik adónemből sem jár a vállalkozóknak májusban, így a kisadózó vállalkozások tételes adójából sem, ezért a NAV 2021. június 12-ére már elő fogja írni az adókötelezettséget.

4. Kisvállalati adó

A 485/2020. Kormányrendelet és az az alapján kiadott NAV tájékoztatók is pontatlanul fogalmazzák meg a kisvállalati adóra vonatkozó kedvezményt. A kisvállalati adóalany a rendelet szerinti tevékenységével összefüggésben nem tekinti kisvállalati adóalapnak a személyi jellegű kifizetések összegét.
A témában több NAV állásfoglalással is rendelkezünk. Ezek mindegyike azt erősíti meg, hogy a mentesített körbe ugyanazok tartoznak a kisvállalati adó esetén, mint a szociális hozzájárulási adónál. A 485/2020. Kormányrendelet 6. § szerint a kedvezmények igénybevételének feltétele az, hogy a rendelet hatálybalépésekor fennálló munkaszerződés szerint a munkabér fizetési kötelezettségének eleget tesz a munkáltató, és a munkaszerződéseket az Mt. szerint felmondással nem szünteti meg.
A kivás munkáltatóra is vonatkozik ez a feltétel, mely alapján 2021. májusban a kiva-kedvezmény is csak a munkavállalók után érvényesíthető, ha az egyéb feltételeknek (tényleges főtevékenység) is megfelel a vállalkozás.